Jastarnia miastem prozdrowotnym

Jastarnia miastem prozdrowotnym

Jastarnia to miasto położone w województwie pomorskim w powiecie puckim. Miasto podobnie jak Hel usytuowane jest na Mierzei Helskiej.  Miejscowość rozciąga się na powierzchni 4,31 km2, a liczba ludności wynosi zaledwie 2735 mieszkańców.  Jastarnia jest miastem o charakterze turystyczno-rekreacyjnym.  Miasto odwiedzającym turystom oferuje dostęp do 6 kąpielisk morskich. Wymagający oraz poszukujący przygód i adrenaliny turyści mogą skorzystać z atrakcyjnych sportów wodnych.

Turyści, którzy chcą poznać barwną historię miasta, mogą udać się do słynnego Muzeum Pod Strzechą, którego zbiory ukazują dawne narzędzie używane do połowy ryb. Ciekawym miejscem jest również Zabytkowa Chata Rybacka oraz Port Rybacki.

Etymologia nazwy Jastarnia prawdopodobnie pochodzi od słowa Jastra oznaczającego jasność, niektórzy dopatrują się pochodzenia nazwy z języka kaszubskiego, w którym słowo jastra oznacza po prostu Wielkanoc.

Pierwsze wzmianki o Jastarni pochodzą jeszcze z czasów krzyżackich. Do XX wieku Jastarnia była ośrodkiem rybołówstwa, dlatego też zamieszkiwali je w głównej mierze rybacy.  Współczesna Jastarnia ukształtowała się z dwóch miejscowości: Jastarni Gdańskiej oraz Jastarni Puckiej. Prawa miejskie Jastarnia uzyskała w 1973.

Jastarnia podobnie jak wiele innych miejscowości położonych na Pomorzu ma charakter typowo  turystyczny. Większość usług oferowana jest turystom w sezonie letnim, dlatego też miasto w okresie wakacyjnym poszukuje zdecydowanie większej ilości pracowników niż poza sezonem.

Dużym atutem miasta są funkcjonujące również poza sezonem  liczne sanatoria, uzdrowiska oraz zakłady rehabilitacji, które dają możliwość zatrudnienia wielu mieszkańcom.

Ponadto największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają osoby, które chcą pracować w handlu, gastronomi oraz hotelarstwie. Mężczyźni, którzy nie boją się pracy fizycznej, mogą liczyć na zatrudnienie w charakterze konserwatora w niemalże każdym obiekcie turystycznym.

Warto również dodać, iż młodzi ludzie zaraz po ukończeniu szkoły średniej emigrują do większych miast w celu zdobycia wyższego wykształcenia. Po ukończeniu studiów młodzież najczęściej zostaje w mieście i tam rozpoczyna swoją karierę zawodową, nie wracając już do rodzinnej Jastarni.

Profile Pic
Karol

RELATED BLOGS

siła tkwi w zespole pracowniczym
Siła w zespole

Dlaczego zespoły projektowe zyskały taką popularność na przestrzeni lat? Dlaczego jedną z najważniejszych misji każdego managera jest zbudowanie najlepszego zespołu? Dlaczego dobranie.

rynek pracy w Gdyni
W Gdyni brakuje pracowników

Sytuacja gospodarcza Trójmiasta wskazuje na rynek pracownika. Najmocniej rozwinięta część województwa pomorskiego, przechodzi aktualnie lata świetności. Powstaje coraz więcej nowych biurowców, wzrasta.

LEAVE A REPLY