
W Słupsku stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie ok. 6,5% – czyli mniej niż stopa bezrobocia całego woj. pomorskiego. wynosząca ok. 7,2% i znacznie mniej od stopy bezrobocia z całego kraju wynoszącej ok. 8,3%. Analitycy twierdzą, że w Słupsku oraz w całym powiecie słupskim, nastąpił największy spadek bezrobocia jeśli chodzi o całe pomorskie. Mało tego – w każdym powiecie poza słupskim, odnotowano wzrost bezrobocia.
Z czego wynika taka sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim? Pierwsza myśl, jaka może się pojawić wskazuje na spadek działalności turystycznej – i co za tym idzie – zredukowanie liczby osób zatrudnionych. Faktycznie, porównując początek lata do okresu jesiennego, zauważamy, że działalność handlowa i usługowa w miejscowościach nadmorskich ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Taka sytuacja wystąpiła wszędzie poza pow. słupskim. Jakby tego było mało – w Słupsku bezrobocie zmalało.
Pracownicy na rynku pracy czują się coraz pewniej. Częściej zmieniają pracę z własnego wyboru – podyktowanego chęcią awansu, uzyskania większych zarobków i lepszych warunków zatrudnienia. Nic dziwnego, kiedy rynek pracy przechyla się w kierunku pracownika – jest on w bardziej komfortowej sytuacji. Więcej wolnych miejsc pracy do obsadzenia to większa konkurencja wśród pracodawców. Firmy muszą walczyć o pracownika coraz lepszymi i bardziej wymyślnymi dodatkami pozapłacowymi. Okazuje się, że pakiet medyczny i karta sportowa to już w zasadzie standard, który nie będzie stanowił karty przetargowej w negocjacjach na rozmowie kwalifikacyjnej. Sytuacja na rynku pracy w Słupsku wskazuje jedynie na to, że pojawi się jeszcze więcej wakatów. Świetne warunki zatrudnienia z pewnością przyciągną mieszkańców pobliskich miejscowości. Mogą też wpłynąć na decyzje o migracji i zamieszkaniu tu na stałe.
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w Żukowie
Długo trwające bezrobocie, bierność zawodowa, niepełnosprawność, wiek 50+, wiejskie pochodzenie - to zaledwie niektóre czynniki sprawiające, że ludziom trudno znaleźć pracę. Ale.

Żeby zostać kierownikiem, trzeba spełnić określone warunki. Każda organizacja ma swoje zasady, których spełnienie przybliża, bądź oddala od awansu na stanowisko, na.