Kobiety na rynku pracy w województwie pomorskim

kobiety na rynku pracyJak wynika z danych pomorskiego obserwatorium rynku pracy, aktywność zawodowa kobiet w województwie pomorskim wciąż stoi na bardzo niskim poziomie. Obecnie aktywnych na rynku pracy jest około 49,3% kobiet, natomiast ilość aktywnych zawodowo mężczyzn wynosi około 68%.  Sytuacji tej nie zmienia 500 + ani żadne inne świadczenie wychowawcze. Najmniej kobiet aktywnych zawodowo zamieszkuje małe miejscowości i miasta – np. takie jak Chojnice.

Kariera zamiast rodziny

Jak się okazuje, wiele kobiet wciąż stoi przed dylematem zajmowania się domem i dziećmi, a rozwojem swojej kariery zawodowej. Panie często decydują się na długą przerwę w pracy i pozostawiają panom rolę osób utrzymujących rodzinę. Niestety, potem powrót na rynek pracy nie jest łatwy, zwłaszcza dla kobiet, które zdecydowały się urodzić kilkoro dzieci o małej różnicy wieku między nimi. Wówczas przerwa w karierze może potrwać nawet kilka lat, a na naszym rynku pracy taka sytuacja jest szczególnie niewskazana.

Często pracodawcy nie chcą zatrudniać mam, z obawy przed licznymi zwolnieniami lekarskimi oraz częstym braniem wolnego dnia z powodu opieki nad dzieckiem. Z drugiej strony wciąż za mało propaguje się alternatywne formy zatrudnienia dla osób, które z różnych przyczyn muszą pozostać w domu – dla nich system home office jest wymarzoną formą zatrudnienia i na szczęście coraz więcej pań korzysta z tej możliwości.

Oznaczone , , ,

5 thoughts on “Kobiety na rynku pracy w województwie pomorskim

 1. Mam wrażenie, że kobiety w niektórych zawodach są niedoceniane.

  1. To wszystko są kwestie indywidualne. Każdy pracodawca może mieć inne podejście.

   1. Też tak myślę

   2. Oczywiście, nie można generalizować.

    1. Tak, to prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *