Jak wynika z danych pomorskiego obserwatorium rynku pracy, aktywność zawodowa kobiet w województwie pomorskim wciąż stoi na bardzo niskim poziomie. Obecnie aktywnych na rynku pracy jest około 49,3% kobiet, natomiast ilość aktywnych zawodowo mężczyzn wynosi około 68%. Sytuacji tej nie zmienia 500 + ani żadne inne świadczenie wychowawcze. Najmniej kobiet aktywnych zawodowo zamieszkuje małe miejscowości i miasta – np. takie jak Chojnice.
Kariera zamiast rodziny
Jak się okazuje, wiele kobiet wciąż stoi przed dylematem zajmowania się domem i dziećmi, a rozwojem swojej kariery zawodowej. Panie często decydują się na długą przerwę w pracy i pozostawiają panom rolę osób utrzymujących rodzinę. Niestety, potem powrót na rynek pracy nie jest łatwy, zwłaszcza dla kobiet, które zdecydowały się urodzić kilkoro dzieci o małej różnicy wieku między nimi. Wówczas przerwa w karierze może potrwać nawet kilka lat, a na naszym rynku pracy taka sytuacja jest szczególnie niewskazana.
Często pracodawcy nie chcą zatrudniać mam, z obawy przed licznymi zwolnieniami lekarskimi oraz częstym braniem wolnego dnia z powodu opieki nad dzieckiem. Z drugiej strony wciąż za mało propaguje się alternatywne formy zatrudnienia dla osób, które z różnych przyczyn muszą pozostać w domu – dla nich system home office jest wymarzoną formą zatrudnienia i na szczęście coraz więcej pań korzysta z tej możliwości.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Aktywność zawodowa ludności w województwie pomorskim
Województwo pomorskie cieszy się od wielu lat dość dużą ilością młodych, pracujących osób. Na przestrzeni lat 2006 – 2016 ich liczba wzrasta.
Jak zadbać o rozwój zawodowy pracowników?
Czy dla wszystkich pracowników najważniejsze są pieniądze? Przy typowy Kowalski budząc się rano do pracy, idzie do niej tylko dlatego, że co.
Mam wrażenie, że kobiety w niektórych zawodach są niedoceniane.
To wszystko są kwestie indywidualne. Każdy pracodawca może mieć inne podejście.
Też tak myślę
Oczywiście, nie można generalizować.
Tak, to prawda.