Sytuacja na rynku pracy w Nowym Stawie

Nowy Staw to niewielkie miasto w województwie pomorskim, którego powierzchnia wynosi 4,7 km². Miasto liczy 4 349 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 931,3 osób/km². Nowy Staw należy do gminy o tej samej nazwie, której powierzchnia wynosi 114,3 km², na jej terenie mieszka 7 761 osób, a gęstość zaludnienia to 68 osób/km². W całej gminie zatem najwięcej osób zamieszkuje właśnie miasto.

Jeśli chodzi o osoby pracujące w Nowym Stawie, to zatrudnionych jest zaledwie 115 osób na 1 000 mieszkańców. Bezrobocie kształtuje się na poziomie bliskim 44%. Mieszkańcy Nowego Stawu osiągają zarobki ok. 3 400 zł brutto miesięcznie, co stanowi 82% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Sytuacja na rynku pracy w Nowym Stawie w porównaniu do całego województwa pomorskiego nie wygląda najlepiej. Bezrobocie w woj. pomorskim wynosi zaledwie 7,2%, dlatego nic dziwnego, że wielu mieszkańców codziennie dojeżdża do pracy do pobliskich miast. Nowy Dwór Gdański bądź Malbork, to miasta bardziej rozwinięte i oferujące więcej miejsc pracy. Statystyki mówią same za siebie – ok. 300 osób aktywnych zawodowo, podejmuje pracę w innych miastach.

Jeśli chodzi o sektory gospodarcze, w których panuje największe zatrudnienie, wymienić możemy z pewnością rolnictwo – w tym rybactwo, łowiectwo i leśnictwo – gdzie zatrudnienie znajduje ok. 13% mieszkańców; przemysł i budownictwo – aż 26% zatrudnionych; wszelkiej maści usługi: sprzedaż, transport, komunikacja i informacja, gastronomia, zakwaterowanie – osób pracujących ok. 19%; a także finanse i ubezpieczenia – skupiające ok. 19% pracowników.

Oznaczone , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.