Czy zawsze doświadczenie idzie w parze z wiekiem? Czy tylko wiele lat pracy w danym przedsiębiorstwie pozwala zdobyć solidną wiedzę? Czy managerem może zostać osoba, która nie jest najstarsza stażem w danej firmie? Czy kierownik nie powinien być młodszy od zespołu któremu przewodzi?
Wiele słyszy się stereotypów na rynku pracy. Wiele z nich dotyczy managerów zespołu. Wiele źródeł skupia się na sylwetce samego kierownika. I wszystko jest tutaj jak najbardziej w porządku, dopóki dotykamy kompetencji przełożonego. Trudno bowiem polemizować ze stwierdzeniami takimi jak “znajomość branży”, umiejętności zarządcze, czy kompetencje miękkie. Jednak ocena osoby na stanowisku kierowniczym poprzez wiek, bądź staż w danej firmie, jest czasami kompletnie bez sensu.
W jednej z firm w Brusach kierownicze stanowisko objął pracownik z rocznym stażem, który w dodatku jest młodszy od podwładnych mu osób. Czy to oznacza, że nie nadaje się na to stanowisko? Skoro szef firmy podjął taką decyzję, to widocznie była ona poparta odpowiednimi argumentami. Jeśli w danym zespole są pracownicy, którzy spędzili w tej organizacji wiele lat, ale nie śledzę trendów panujących na rynku, nie dokształcają się zawodowo, a do tego są oporni na zmiany, to nie będą stanowić najmniejszej konkurencji na stanowisko managerskie pracownika, który pomimo młodego wieku, wie jak mądrze zarządzać firmą, aby osiągała ona sukces na wymagającym i dynamicznie zmieniającym się rynku w dzisiejszych czasach. Dlatego odpowiadając na pytanie przewodnie tego wpisu – owszem, kierownik może być młodszy od zespołu, którym zarządza. Czasami nawet jest to wskazane.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Jak wyglądała nauka w szkołach jakiś czasu temu - każdy doskonale wie. Schemat “byle zdać” ukształtował w uczniach z pokolenia “Y”, bardzo.
Czy warto wyjeżdżać za pracą do innego miasta?
Takie pytanie z pewnością chociaż raz zadali sobie mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których liczba ofert pracy jest mocno ograniczona. Na jeden wolny.