Chojnice, to niewielkie miasto z niespełna 40 tys. mieszkańców, leżące w północnej Polsce. Stopa bezrobocia wynosi 12%, co wskazuje na dość wysoki poziom bezrobocia. Jak na rynku pracy w Chojnicach odnajdują się młodzi ludzie? Jaka jest dla nich perspektywa rozwoju zawodowego?
Wiele młodych osób, już na etapie matury podejmuje decyzje dotyczące studiowania w większych miastach. Wielu z nich zostaje w innym mieście również po studiach, wierząc, że dostanie tam wymarzoną pracę. Wiele osób natomiast przeraża perspektywa wyjazdu z rodzinnego miasta. Silne więzy rodzinne nie pozwalają na opuszczenie okolic, w których spędziło się najlepsze lata dzieciństwa i młodości. Poza tym wiele osób twierdzi, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Perspektywa poznania od podszewki nowego miasta – poznania linii komunikacji miejskiej, sieci ulic, lokalizacji urzędów i wszystkich najważniejszych miejsc – potrafi skutecznie zniechęcić na starcie.
Przeprowadzka do innego miasta wiąże się co prawda z wyższymi zarobkami, ale koszty życia automatycznie również są wyższe. Za cenę małego, jednopokojowego mieszkania w dużym mieście, można nabyć spore 3-pokojowe w Chojnicach. Mniejsze miasto, to również mniej korków, mniej spalin i czystsze powietrze.
Coraz większa liczba młodych mieszkańców Chojnic decyduje się na szkołę wyższą. Absolwenci najlepszych uczelni chcą mieć poczucie, że poświęcenie pięciu lat studiów nie poszło na marne. Liczą zatem na pracę w kierunku, związanym ze studiami. Co w takim razie, jeśli jedyny etat, który na nich czeka w Chojnicach, to stanowisko kasjera?
Władze Chojnic nie przystają na taką perspektywę i dbają o to, żeby przyciągnąć inwestorów. Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy, a im więcej wolnych miejsc pracy, tym mniejszy poziom bezrobocia i mniejsza migracja pracowników do bardziej rozwiniętych regionów Polski.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Na co zwracają uwagę rekruterzy w Czersku?
Mogłoby się wydawać, że rozmowa w sprawie pracy w Czersku jest stresująca tylko dla jednej ze stron - dla kandydata. Osoby poszukujące.
Aktywizacja zawodowa bezrobotnych w Nowym Dworze Gdańskim
Powiat nowodworski odnotowuje największy poziom bezrobocia ze stopą bezrobocia ok. 15,8%. Zaraz za nim w kolejności występuje powiat człuchowski - ze stopą.