Bytów to miasto ulokowane w województwie pomorskim w powiecie bytowskim. Pierwsze wzmianki o mieście Bytów pojawiły się już prawdopodobnie w XII wieku w kronice Galla Anonima, gdzie kronikarz opisuje miasto jako zdobyte oraz okradzione przez księcia Bolesława III Krzywoustego. Prawa miejskie Bytów otrzymał dopiero dwa wieki później w 1346 roku.
Charakterystyczną nazwę miasteczko prawdopodobnie zawdzięcza założycielowi, który nosił imię Byt. Warto wspomnieć, iż bardzo duży wpływ na kształtowanie się kultury miejskiej miało przejęcie Bytowa przez władców Brandenburgii w roku 1757. Pod panowaniem niemieckim miasto znajdowało się aż do 1945 roku, kiedy to po 288 latach wróciło do Polski.
Przez kilkaset lat Bytów był miastem bardzo zróżnicowanym pod względem kultur i narodowości. Miasto to zamieszkiwali jednocześnie Kaszubi, Niemcy oraz Polacy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w Bytowie osiedli się również Ukraińcy, wnosząc unikatową kulturę i obyczaje.
Dyfuzję kulturową w gminie Bytów można dostrzec, biorąc pod uwagę różnorodność wyznań jakie panują na jej terenie. Znajdują się tu liczne kościoły greckokatolickie, parafie rzymskokatolickie, kościół zielonoświątkowców oraz zgromadzenia świadków jehowy.
Miasto i gmina Bytów jest głównym ośrodkiem turystycznym. Malownicze ukształtowanie terenu, liczne jeziora, lasy oraz morenowe wzgórza są atrakcją dla przyjezdnych.
Do najbardziej popularnych pod względem przyrodniczym miejsc należą ścieżki przyrodnicze: „Atrakcje okolic Rekowa” i „Wśród leśnych jezior i bagien”. Ponadto miasto ma do zaoferowania liczne zabytki, które swoim pięknem i okazałością umilają czas turystom. Do najbardziej charakterystycznych zabytków zaliczyć należy: zamek pokrzyżacki, gotycką wieżę pokościelną, Cerkiew pw. Św. Jerzego, Kościół pw. Św. Katarzyny, a także most kolejowy nad rzeką Borują z XIX wieku.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Kto podejmuje decyzje w pracy w Prabutach?
Moc decyzyjna - wydaje się, że w każdym przedsiębiorstwie, posiada ją tylko manager. W wielu firmach w Prabutach przyjęło się, że to.
Początek Polski, niesamowicie wąski i długi - 34-kilometrowy półwysep, który nadaje charakter mapie Polski. Półwysep Helski - bo o nim mowa to.