Przyrodnicze walory miasteczka
Miejscowość Debrzno położona jest w województwie pomorskim w powiecie człuchowskim. Powierzchnia miasteczka rozciąga się na zaledwie 7,52 km2, a liczba ludności zamieszkującej na jej terenie wynosi około 5160 osób. Debrzno położone jest nad dwoma jeziorami: jeziorem Żuczek oraz Stawem Miejskim, oraz nad rzeką Debrzynką.
Charakterystycznym miejscem miasta jest położony na zachód Rezerwat Przyrody Miłachowo, który rozciąga się na 3,7 ha powierzchni. Na terenie gminy znajdują się również liczne szlaki turystyczne m.in. „Greenway – Naszyjnik Północy”, Szlak rowerowy „Margrabiów” czy szlak „Południowy” turystyki pieszej.
Początki miasta Debrzno
Pierwsze wzmianki o miejscowości Debrzno pochodzą z XII wieku. Ważną dla mieszkańców Debrzna data jest data nadania praw miejskich w roku 1354 z rąk mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode.
Nie bez przyczyny główną atrakcją turystyczna w mieście Debrzno są mury obronne, które są pozostałością po historii krzyżackiej miasta.
Dużym atutem i charakterystycznym obiektem jest „Baszta Czarownic”, która według miejscowej legendy stanowi pozostałości po dawnym więzieniu dla kobiet oskarżonych o czary.
Aktywizacja zawodowa mieszkańców celem nadrzędnym
Pod koniec lat 80 XX wieku, miasto Debrzno przeżyło gwałtowny okres prywatyzacji oraz restrukturyzacji. W tym niekorzystnym dla miasta czasie większość sklepów oraz zakładów pracy upadła, a bezrobocie diametralnie wzrosło. W dzisiejszych czasach zaobserwować można dużą poprawę sytuacji społeczno-ekonomicznej miasta. Lokalna ludność skłania się ku zakładaniu własnych działalności gospodarczych w głównej mierze nastawionych na turystykę i usługi.
Duży wkład w rozwój miasta i pobliskiej gminy ma Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno, którego głównym celem jest uczynienie z Debrzna miejsca atrakcyjnego turystom oraz rozkwitającego pod względem rolniczo-przemysłowym. Projekt angażuje nie tylko lokalne firmy, ale również miejscowych rolników oraz bezrobotnych. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej stowarzyszenie ma możliwość prowadzić liczne szkolenia oraz kursy, które aktywizują zawodowo lokalną ludność.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Czego nie powinno się mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jeśli zapytać rekruterów z miejscowości Skórcz, jakie są najczęściej popełniane błędy przez kandydatów na spotkaniach w sprawie pracy, to wszyscy jak jeden.
Żeby zostać kierownikiem, trzeba spełnić określone warunki. Każda organizacja ma swoje zasady, których spełnienie przybliża, bądź oddala od awansu na stanowisko, na.