Obserwatorium Rynku Pracy na Pomorzu

Sytuacja na pomorskim rynku pracy wydaje się być stabilna. W Helu również nie powinno być powodów do niepokoju. Równowaga rynkowa polega na tym, że oferty pracy w Helu zaspokajają potrzeby kandydatów. Jeśli każdy, kto chce pracować, otrzymuje ofertę zatrudnienia, a każdy pracodawca z kolei, nie ma problemów ze znalezieniem pracowników, to taką sytuację możemy uznać równowagę.

Jak zatem badać sytuację rynkową? Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, stworzył projekt mający na celu analizowanie rynku pracy pod kątem zapotrzebowania na pracowników. Głównym celem projektu jest ograniczenie bezrobocia i zaoferowanie większej liczby miejsc pracy. Projekt ma zwiększyć świadomość na jakie zawody jest faktyczne zapotrzebowanie oraz jakie kwalifikacje są wymagane na danym stanowisku.

Projektodawcy stawiają na cykliczny monitoring sytuacji na rynku pracy, prowadzenie prognoz oraz szerzenie informacji. Celem projektu jest dążenie do dużej efektywności usług na rynku pracy, planowanie efektywnej edukacji w szkołach, tworzenie planów ścieżki edukacyjnej, dostrzeżenie faktycznych oczekiwań pracodawców.

Założone cele powinny być łatwe do osiągnięcia dzięki: systematyczności przeprowadzanych badań, podejścia przyczynowo-skutkowego, współpracy z instytucjami regionalnymi, posiadającymi doświadczenie na rynku pracy. Poza tym warto zwrócić uwagę na niezwykle szeroką dostępność wyników analiz diagnostycznych oraz dostosowania informacji do zapotrzebowania wszystkich zainteresowanych stron.

Oznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *