Malowniczy Człuchów chlubą regionu pomorskiego

Na pograniczu Kaszub i Krajny, w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego znajduje się mała, urokliwa miejscowość Człuchów. Miasto to zajmuje powierzchnie 12,48 km2, a liczba ludności wynosi około 14 tysięcy.

Do głównych atrakcji miasta i gminy Człuchów zaliczyć należy wspaniale ukształtowanie polodowcowego terenu z licznymi jeziorami,wzgórzami morenowymi oraz gęstymi terenami leśnymi.

Tereny Człuchowa to niewątpliwy raj dla miłośników sportów wodnych, żeglarstwa, wędkarstwa, a także dla tych, którzy w spokoju i ciszy wolą poszukać grzybów, owoców leśnych i po prostu odpocząć od zgiełku miasta.

Charakterystycznymi elementami miasta są jego materialne ślady przeszłości, takie jak ruiny pokrzyżackiego zamku, mury obronne z 46-metrową wieżą, a także liczne malownicze kamienice, ratusz oraz dawny browar miejski.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o dzisiejszym mieście Człuchów pochodzą z XII wieku. Ciekawostką jest to, iż jeszcze w czasach zamierzchłych miasteczko nosiło nazwę Słuchów.

1312 rok był rokiem niezbyt pomyślnym dla mieszkańców Człuchowa, gdyż miasto stało się własnością Krzyżaków, by dopiero w roku 1466 na mocy II Pokoju Toruńskiego z powrotem powrócić do Rzeczypospolitej.

Prawa miejskie Człuchów uzyskał w 1348 roku, będąc jeszcze pod panowanie krzyżackim. Duże znaczenie dla miasta i jego rozwoju miała budowa kolei, dzięki której miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym w XIX wiecznej Środkowej Europie.

Rynek pracy w Człuchowie

Opublikowane przez miejski urząd pracy w Człuchowie statystyki z 2017 roku wskazują, iż bezrobocie w powiecie człuchowskim wyraźnie spada. Zgodnie z danymi  najwięcej osób bezrobotnych jest w wieku od 25 do 34 lat. Biorąc pod uwagę wykształcenie bezrobotnych osób, wywnioskować możemy, iż największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia w Człuchowie i całym powiecie mają ludzie z niższym wykształceniem tj. podstawowe, gimnazjalne oraz zawodowe.

Biorąc pod uwagę ogłoszenia pracy zamieszczane na licznych portalach internetowych oraz w siedzibie urzędu pracy zauważyć można, iż największe możliwości zatrudnienia w Człuchowie mają ludzie z wysokimi kwalifikacjami oraz konkretnymi umiejętnościami.

W Człuchowie nie brakuje pracy dla asystentek zarządu, sekretarek, magistrów farmacji, a także dla elektryków oraz monterów. Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie oferuje swoim podopiecznym liczne rozwiązania takie jak kursy doszkalające, szkolenia, staże oraz praktyki, które pomogą bezrobotnym znaleźć zatrudnienie w konkretnej branży.

Oznaczone , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *