Pelplin i jego kulturalne oblicze

Pomorski Pelplin znajduje się w powiecie tczewskim tuż nad rzeką Wierzycą, w malowniczym regionie etniczno-kulturowym zwanym Kociewiem. Powierzchnia miasteczka rozciąga się na 4,5 km2, a liczba ludności wynosi około 8 tysięcy mieszkańców.

Historia miasta Pelplin jest bardzo obszerna, a zarazem ciekawa. Początki Pelplina sięgają jeszcze XIII wieku, w którym to książe pomorski Mszczuj powierzył tereny dzisiejszego miasteczka zakonowi cystersów. Pamiątką o tym wydarzeniu jest wzniesiona okazała i unikatowa trójnawowa świątynia, będąca chlubą miasta oraz jego mieszkańców.

Miejscowa ludność Pelplina jest zaangażowana w podtrzymanie tradycji swojego regionu. Nie bez przyczyny Pelplin nazywany jest Kulturową Stolicą Kociewia. W mieście organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne np. Pomorski Festiwal Poetycki, Jarmark Cysterski czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Miasteczko cieszy się również ogromną popularnością wśród turystów, którzy najchętniej odwiedzają Muzeum Diecezjalne, zespół klasztorny, a także liczne pomniki przyrody.

Do głównych sektorów gospodarki, które najprężniej rozwijają się na pelplińskim rynku, zaliczyć należy handel, usługi oraz rolnictwo. W mieście funkcjonuje kilka zakładów, które zatrudniają największy odsetek lokalnej ludności, są to zakłady mięsne, masarskie, zakłady produkcji opon, a także popularne wydawnictwo literackie.

Oznaczone , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *