Jaki jest najlepszy model zarządzania?

Czy istnieje jeden najlepszy sposób na zarządzanie pracownikami? Jakie metody rozbudzania motywacji najlepiej działają na podwładnych? Jak powinien działać przełożony, żeby jego podwładni pracowali z ogromną przyjemnością?

Ktoś mądry powiedział kiedyś bardzo dobitne słowa “żeby porwać za sobą tłumy, najpierw samemu trzeba płonąć”. Co właściwie takie sformułowanie oznacza? Każdy manager, zanim podejdzie do tematu kierowania zespołem, powinien przyjrzeć się swojej osobie. Jaki daje przykład swoją postawą. Jeśli np. wymaga od swojego zespołu otwartości na zmiany, to sam powinien być pionierem zmian w firmie w Czarnej Wodzie, w której pracuje. Jeśli oczekuje od pracowników zaangażowania i uczciwości – sam powinien świecić przykładem w tym zakresie. Jeśli chce, aby w firmie panowała miła atmosfera daleka od konfliktów, to swoim pozytywnym podejściem powinien wprowadzać radość i pogodę ducha.

Kluczowe znaczenie w zarządzaniu zespołem pracowników, ma przede wszystkim postawa koordynatora. Ryba psuje się od głowy, dlatego kadra zarządzająca powinna mieć doskonale wypracowane kompetencje miękkie. Z drugiej strony, jaki manager, takich pracowników przyciąga do swojego zespołu. Jeśli dana osoba piastująca kierownicze stanowisko prowadzi rekrutację w Czarnej Wodzie, to czasami nawet nieświadomie będzie przychylnie nastawiona do kandydatów podobnych do siebie. Dlatego każdy odpowiedzialny szef swojej firmy powinien bardzo rozważnie zatrudniać pracowników na kierownicze stanowiska. Ponieważ jeden błąd w tym zakresie może negatywnie wpłynąć na pracę całego działu.

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *